شرایط و ضوابط ساخت و ساز در شهرکهای صنعتی اردبیل

شرایط ضوابط طراحی و نظارت در در شهرک صنعتی اردبیل

ضوابط ساخت و ساز در شهرک صنعتی چیست

با گسترش شهرنشینی و فزونی جمعیت و لزوم استفاده از هوا و فضای پاک و آرام، انتقال صنایع به محل های خاص از سال ۱۳۴۲در کشور شروع شد . شهرک صنعتی شماره یک اردبیل در سال ۱۳۶۵ تاسیس گردیده است ولی شهرک صنعتی شماره ۲اردبیل بعنوان یکی از شهرکهای صنعتی بزرگ در منطقه از سال ۱۳۷۹ تاسیس گردیده است در استان اردبیل بیش از ۲۵شهرک صنعتی و ناحیه صنعتی وجود دارد که سهم بسزایی در تولید ناخالص استان اردبیل دارند . شهرکهای صنعتی اردبیل عبارتند از شهرک صنعتی گرمی ،شهرک صنعتی پارس آباد مغان ،شهرک صنعتی بیله سوار،شهرک صنعتی مشگین شهر ،شهرک صنعتی رضی ، شهرک صنعتی خلخال ،شهرک صنعتی کوثر ،شهرک صنعتی سرعین ،شهرک صنعتی نیر ،شهرک صنعتی نمین ،و چند ناحیه صنعتی در اردبیل و شهرستانها وجود دارد که ناحیه صنعتی جهاد ،ناحیه صنعتی خیبر،از جمله ناحیه های صنعتی آن می‌باشند. صنایع فلزی ،صنایع نساجی ،صنایع غذایی و لبنی ،صنایع ماشین سازی و صنعت تولید شیرآلات از پررونق آرین صنایع موجود در اردبیل می‌باشند . صنعت سوله سازی و تولید اسکلتهای فلزی در اردبیل یکی از قویترین صنایع میباشد که شرکتهای بزرگی در این زمینه فعالیت مینمایند . که نه تنها بازار منطقه بلکه بازار خاورمیانه را نیز تسخیر نموده اند . از جمله این شرکتهای بزرگ تولید سوله و سازه کارخانه صنعتی پارس سولهhttp://Www.parssuleh.com می‌باشد .

شهرک های صنعتی و نواحی صنعتی برای تجمیع صنایع در یک محل خاص به چند دلیل شکل گرفت

. ۱:حفظ فاصله صنایع   از شهرها و محیط زندگی مردم برای حفظ کیفیت هوا و امنیت عمومی و بهداشتی جامعه

۲:دوری شهرها از آلودگی های صنعتی و گلخانه ای و حفظ محیط زیست

۳:تجمیع امکانات زیر بنایی و اداری در یکی مکان خاص ک بر دوری از پروسه های شهرداری و مجوز و…

۴: تجمیع صنایع مختلف در یک مکان خاص برای بازاریابی بهتر و بورس شدن ،

۵ : کنترل راحت فعالیتها و دردسترس بودن صنعتگران

و….

شهرکهای صنعتی و نواحی صنعتی دولتی  در تمام نقاط کشور  زیر نظر وزارت صنعت و معدن و شرکت شهرکهای صنعتی ایران اداره میشود.

ساخت و ساز در شهرکهای صنعتی قوانین خاص خود را دارد که هر صاحب کارگاه یا کارخانه در موقع خرید زمین از شهرک صنعتی در دفترچه قرارداد آنها شرایط و ضوابط آن بطور مفصل ذکر گردیده است .

از جمله شرایط اجبار ی   ساخت وساز در  شهرکهای صنعتی تخصیص  حریم ایمنی و فضای سبز  می‌باشد که باید در موقع ساخت وساز حتما به فاصله ۵نتر از دیواره ها در دورتادور زمین رعایت شود وجود حریم ایمنی و آتش نشانی برای صنایع واقعا ضروری است و در شهرک صنعتی برای واحد کارگاهی لازم الاجراست

مهندس نوید مهرآوری

مهندس ناظر ساختمان

طراح و محاسب سوله در شهرک صنعتی

1 دیدگاه در “شرایط و ضوابط ساخت و ساز در شهرکهای صنعتی اردبیل

  1. خواستار طراحی سالن برا تولید فرش و موکت هستم لطفا برآورد هزینه کنید بمن اعلام فرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *